عضویت در خبرنامه کنگره علوم اجتماعی


تماس با دبیرخانه

02133699094 

09193519331

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

ربیعی از مردم برای جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی یاری خواست

31 فروردین 1395

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ربیعی شامگاه دوشنبه در نشست شورای اورژانس اجتماعی كه در محل این وزارتخانه تشكیل شده بود، افزود: شورای عالی رفاه در مسائل اجتماعی دارای سه كمیسیون بیمه های اجتماعی، فقر زدایی و حمایت اجتماعی است.
وی با اشاره به تاكید دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری مبنی بر اینكه باید صورت مسئله آسیب های اجتماعی بدرستی تبیین شود، گفت: در ائتلاف نمادهایی كه می توانند در حوزه آسیب های اجتماعی فعال باشند، بدرستی نهاد آموزش و پرورش به عنوان محور مداخلات قرار گرفته است.
به گفته ربیعی، اورژانس اجتماعی می تواند ورودی خود را از مدرسه و خانواده برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی انجام دهد.
وی معتقد است: در بحث آسیب های اجتماعی با پدیده های گوناگونی از اعتیاد، طلاق، خودكشی، كودك آزاری، همسر آزاری، سالمند آزاری تا فرار دختران و پسران از خانه مواجه هستیم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با تاكید بر اینكه باید از ظرفیت های گروه های مختلف اجتماعی برای حل مسائل اجتماعی استفاده كنیم، بیان داشت: این مداخله برای جلوگیری از بروز آسیب اجتماعی به عنوان دستور كار تلقی شود.
وی گفت: مهم نیست كدام سازمان یا نهاد اجتماعی متولی امر جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی است، بلكه مهم این است كه دیگر نهادها حول محور آن نهاد متشكل شوند به عبارتی باید هم افزایی میان دستگاه ها به وجود آید.

**قبل و بعد از بروز آسیب اجتماعی
ربیعی با اشاره به اینكه پدیده آسیب های اجتماعی دو مرحله قبل و بعد از بروز دارد، گفت: می توان به گونه ای عمل كرد كه حتی پیش از بروز پدیده آسیب اجتماعی از وقوع آن جلوگیری كرد.
وی توضیح داد: باید شیوه مداخله برای جلوگیری از بروز آسیب اجتماعی را بررسی كنیم و شیوه هایی از جنس پیشگیری را گسترش دهیم.

**علل آسیب های اجتماعی تغییر یافته است
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در خصوص برخی از آسیب های اجتماعی گفت: مطالعات نشان می دهد شكل سنتی بروز آسیب ها تغییر كرده است به طورنمونه پیش از این طلاق با پدیده هایی نظیر فقر و یا اعتیاد مرتبط بود اما هم اكنون مسائلی نوینی در بروز این پدیده تاثیر گذار است.
وی گفت: هم اكنون سبك زندگی و همچنین موضوع هایی نظیر ناسازگاری اخلاقی در بروز پدیده طلاق موثر است كه باید مورد بررسی قرار گیرد.

** آسیب های اجتماعی در مرحله مزمن نیست اما رو به فزونی است
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه در پدیده آسیب های اجتماعی هنوز به مرحله مزمن نرسیده ایم ، نسبت به افزایش برخی از آسیب های اجتماعی ابرازتاسف كرد.
ربیعی ادامه داد: تردیدی نیست آسیب های اجتماعی در بسیاری از كشورهایی كه در حال گذار هستند، رو به فزونی است و این افزایش در ایران هم رخ داده است.
وی تاكید كرد، ظرفیت های عمومی ،اجتماعی و فرهنگی در مهار این پدیده ها باید فعال شوند و باید راهكار های نوین برای مهار این آسیب ها اتخاذ كنیم.

**ماهیت نوین آسیب های اجتماعی
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با تاكید براینكه آسیب های اجتماعی نوین نیستند اما ماهیت نوین یافته اند، به پدیده فرار دختران از خانه اشاره كرد و گفت: می توانیم محیطی تعبیه كنیم تا دخترانی كه از فرار خود پشیمان شده اند در هماهنگی با مددكاران و والدین خود شرایط بازگشت به خانه برای آنها سهل تر شود.

**استفاده از ظرفیت های مردمی
ربیعی با اشاره به ظرفیت های مردمی و همچنین خیرین اجتماعی گفت: در بحث پیشگیری می توانیم از نهادهای مردمی و خیرین یاری بگیریم. بسیاری از بازنشستگان كه دارای توانمندی هستند می توانند به عنوان مددكاران اجتماعی به یاری جامعه بیایند.
وی با اشاره به اینكه در دولت تدبیر و امید نهادهای مدنی در كشور گسترش یافته است و به عنوان یاری دهندگان دولت در خصوص توانمندی سازی زنان ،كودكان و افراد نیازمند تلاش می كنند ، می توانند در حوزه جلوگیری از بروز آسیب های اجتماعی نیز به یاری مردم بیایند.
ربیعی تاكید كرد: شورای عالی رفاه اجتماعی می تواند سازمان های مردم نهاد را برای این امر مهم ساماندهی كند و اورژانس اجتماعی متكی به پایین ترین نهادهای اجتماعی برخاسته از مردم شكل بگیرد.

**محله گرایی و اورژانس اجتماعی
وی همچنین گفت: باید محله گرایی و نظام ریش سفیدی را تبدیل به نهادهای مدرن كنیم و بتوانیم در پیوند با نهادهایی نظیر مساجد خدمات پیشگیری از آسیب های اجتماعی را در اختیار مردم قرار دهیم.
ربیعی تاكید كرد، به عبارتی اورژانس اجتماعی را به نهادهای محلی پیوند بزنیم زیرا همواره مردم بهترین یاریگر مردم می توانند باشند.
در این نشست نمایندگان نهادهای مختلف كشور ازجمله دادگستری، بهزیستی و قوه قضائیه حضور داشتند.

منبع:ایرنا


811
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
ثبت نام آنلاین

پوستر
حمایت معنوی

معرفی مجلات


مرکز همایش