عضویت در خبرنامه کنگره علوم اجتماعی


تماس با دبیرخانه

02133699094 

09193519331

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

ثبت‌نام حدود 28 هزار نفر در سایت همسان گزینی

5 اردیبهشت 1395

قائم مقام موسسه تبیان گفت: طی 10 ماه گذشته حدود 28 هزار نفر در تهران در سایت همسان گزینی ثبت نام کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار سرویس «جوانان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیدحیدر مرتضوی در نشست خبری که امروز در موسسه تبیان برگزار شد، افزود: طی 10 ماه گذشته 550 نفر از طریق سایت همسان گزینی ازدواج کردند که جوان‌ترین آنها متولد سال 76 و مسن‌ترین آنها متولد سال 30 بوده است. البته بیشترین ازدواج‌های ثبت شده مربوط به متولدین دهه 60 است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از آماده شدن پیش نویس تفاهم‌نامه‌ای با وزارت ورزش و جوانان خبر داد و اظهارکرد: این تفاهم‌نامه آماده شده و در اختیار وزارت ورزش و جوانان قرار داده شده است و منتظر پاسخ آنها هستیم و به زودی این تفاهم‌نامه امضاء می‌شود.

مرتضوی با اشاره به جلسه مشترک با مسئولان وزارت ورزش و جوانان گفت: هفته گذشته جلسه مشترکی با محمدرضا رستمی معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان و ناصر صبحی مدیر کل دفتر ازدواج و تعالی خانواده این وزارتخانه داشتیم و طرح همسان گزینی از افراد مختلف بررسی شد و آنان کلیت موضوع را تأیید کردند.

وی با بیان این که متولی اصلی ازدواج در کشور وزارت ورزش و جوانان است تاکید کرد: هر طرحی اگر قصد توفیق در ابعاد گسترده را داشته باشد باید با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان انجام شود. ما نیز قصد توسعه همکاری‌های خود در ابعاد مختلف از جمله شبکه مشاوری و شبکه‌ی امنا را با وزارت ورزش و جوانان داریم.

مرتضوی درباره شبکه امنا و پشتیبان اظهار کرد: شبکه‌ی امنا شامل جمعی از سازمان‌های صاحب‌نظر و ذی صلاح درباره جوانان و ازدواج می‌شود که وظیفه حمایت و پشتیبانی از طرح همسان گزینی را دارند. شبکه پشتیبان مشاوران مورد تایید وزارت ورزش و جوانان در امر ازدواج هستند و در مراحل مختلف همسان گزینی مشاوره‌های مستمری خواهیم داشت و از وجود این مشاوران بهره می‌گیریم. شبکه راستی آزمایان وظیفه احراز هویت بر تایید اطلاعات ثبت شده از سوی افراد در سامانه را دارند.

قائم مقام موسسه تبیان اضافه کرد: همه دستگا‌ه‌هایی که به نوعی می‌توانند به توسعه طرح همسان گزینی کمک کنند در توسعه آن می‌توانند مشارکت داشته باشند. در حال حاضر برخی سازمان‌ها و نهادها مانند قوه قضاییه و صدا و سیما، شبکه‌هایی درون خود در بستر همسان گزینی درست کرده‌اند و همسان‌گزینی را در داخل سازمان خود اجرا می‌کنند.

مرتضوی با بیان این که یکی از برنامه‌های ما افزایش مشارکت با سازمان‌هاست، گفت: دانشگاه‌هایی مانند صنعتی امیرکبیر و بهشتی متصل به سامانه همسان‌گزینی شده‌اند و ما قصد توسعه تعاملات خود را داریم، ادامه داد: قصد داریم سازمان‌های مرتبط را به عنوان شبکه امنا وارد طرح همسان گزینی کنیم؛ البته در حال حاضر بیشترین تمرکز ما بر اجرای این طرح در تهران است. با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که قرار است با وزارت ورزش و جوانان منعقد کنیم امیدواریم توسعه طرح همسان گزینی شتاب بیشتری بگیرد و بتوانیم آن را در استانهای مختلف توسعه دهیم.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا در زمینه میزان همخوانی فعالیت سایت همسان‌گزینی با ماموریت‌های موسسه تبیان گفت: در این موسسه تلاش می کنیم از ظرفیت فضای مجازی برای احیای سنت‌های دینی و پاسخ به نیازهای خانواده‌ها بهره ببریم. طرح همسان گزینی نیز احیای سنت حسنه ازدواج است.

وی اضافه کرد: سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان مجموعه بالادستی موسسه تبیان وظایف میدانی نیز دارد و یکی از اعضای شبکه امنا طرح همسان گزینی محسوب می‌شود.

موسسه تبیان نیز تلاش می‌کند علاوه بر احیای سنت حسنه ازدواج به احیای سنت وساطت، آگاهی رسانی و توانمندسازی خانواده‌ها تلاش کنند.

وی تاکید کرد: اولین هدف ما افزایش کمی آمار ازدواج نیست بلکه در جهت افزایش توانمندی‌ها، آموزش و فرهنگسازی در زمینه ازدواج تلاش می‌کنیم. البته امیدواریم بتوانیم در بلند مدت به لحاظ کمی نیز گام‌های خوبی برداریم.

وی درباره شبکه معرفی ازدواج اظهار کرد: آیین‌نامه‌هایی برای گزینش معرفان داریم و آنها را از نظر علمی و ارزشی ارزیابی کامل می‌کنیم. آموزش‌های دوره‌ای مداومی نیز برای آنها برگزار می‌کنیم تا با قواعد و اصول یافتن زوجین آشنا شوند. یکی از وظایف شبکه امنا نیز نظارت بر عملکرد واسطین ازدواج است.

قائم مقام موسسه تبیان در زمینه تمهیدات اندیشیده شده برای کاهش آسیب‌های احتمالی همسان گزینی اظهار کرد: در این مدل که در جهت حفظ کامل حرمت دختر و پسر تلاش شده است برای ما بسیار آزار دهنده است که به اسم همسریابی سایت‌ها و شبکه‌هایی ایجاد می‌شود و دختران به منظور همسریابی تصاویر خود را با حجاب نامناسب در فضایی که حرمت دختر در آن پایمال شده منتشر می‌کنند. علاوه بر تلاش برای رعایت تمام اصول و حرمت‌ها در جهت رعایت مباحث امنیتی در این طرح نیز تلاش می‌کنیم.

مرتضوی تصریح کرد: کوشش می‌شود که احتمال هر نوع کلاهبرداری از طریق سایت همسان گزینی به حداقل برسد و از شکل‌گیری روابط فرا زناشویی جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: در جهت راستی آزمایی نیز در طرح همسان گزینی تلاش می‌کنیم علاوه بر آن آموزش‌های دوره‌ای به خانواده‌ها و زوجین داده می‌شود و پس از ازدواج نیز پیگیری‌هایی صورت می‌گیرد. در کل تلاش شده زمینه‌ای فراهم شود که آسیب‌ها به حداقل برسد.

وی با بیان این که تلاش شده طرح همسان گزینی بازتاب واقعی از جامعه باشد، گفت: کوشش‌هایی برای توسعه این طرح کرده‌ایم و طی یک ماه اخیر این پروژه در اصفهان نیز وارد فاز اجرایی شده است .

قائم مقام موسسه تبیان با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: این شورا به عنوان عضو شبکه امنا برای توسعه طرح همسان گزینی در کشور اعلام آمادگی کرده است.

وی درباره بودجه لازم به منظور اجرای طرح همسان گزینی در سطح ملی اظهار کرد: اگر این طرح به صورت شبکه‌ای پیش رود هزینه اجرایی هر بخش داخل شبکه دیده می‌شود؛ البته ارجاع به مشاور هزینه‌هایی دارد که تأمین آن ربطی به طرح همسان گزینی ندارد و فرد باید هزینه مشاوره را بپردازد.

مرتضوی اضافه کرد: پس از ازدواج دو نفر از طریق سایت همسان گزینی تا مدت 5 سال هر 6 ماه یکبار آزمون هایی با نام رضایت زناشویی از زن و مرد گرفته می‌شود که ما در آستانه برگزاری نخستین آزمون هستیم.

وی با اشاره به تشکیل کارگروهی در وزارت ورزش و جوانان در حوزه ساماندهی سایت‌های همسریابی اظهار کرد: به نظر می‌رسد هر آیین‌نامه‌ای که در این کارگروه تهیه شود باید با همکاری این وزارتخانه در دستگا‌ه‌های دیگر عملیاتی شود و بعید می‌دانم ناهماهنگی در این زمینه به وجود آید.

منبع:ایسنا


820
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
ثبت نام آنلاین

پوستر
حمایت معنوی

معرفی مجلات


مرکز همایش