عضویت در خبرنامه کنگره علوم اجتماعی


تماس با دبیرخانه

02133699094 

09193519331

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

نقش برخورد پیشگیرانه و مداخله هوشمندانه در کاهش آسیب‌های اجتماعی

3 شهریور 1395

واحد خبری نخستین همایش بین المللی علوم اجتماعی:

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا برخورد پیشگیرانه و مداخله هوشمندانه در پدیده های مختلف کجروانه را ضرورتی انکار ناپذیر دانست که هر نوع تعللی در آن موجب فرو کاسته شدن از تراز احساس امنیت مردم و ملکوک شدن سیمای اخلاقی و معنوی جامعه خواهد شد.

 متن یادداشت سردار سعید منتظر المهدی که مرکز ارتباط با رسانه ناجا در اختیار رسانه‌ها قرار داده است، در ادامه آمده است: 

« در سال های اخیر طرح های بسیاری در حوزه های مختلف و در راستای ماموریت های پلیسی دراقصی نقاط کشور به ویژه در کلانشهرها و به خصوص در پایتخت انجام می‌شود تا علاوه بر زدودن برخی از ناهنجاری‌ها، آسیب‌ها و جرم‌های مختلف از چهره شهر؛ میزان رضایتمندی شهروندان در خصوص نظم و امنیت نیز بالاتر برود. طرح های مختلفی همچون مقابله با اشرار، اراذل واوباش که به انحاء مختلف سعی در ایجاد نا امنی دارند، برخورد با مزاحمین نوامیس و اجرای طرح امنیت اجتماعی و اخلاقی، جمع آوری مالخران و همچنین مقابله با انواع سرقت های خرد و کلان، جمع آوری متکدیان متجاهر و نیز برخورد با تولید، توزیع ، فروش انواع مواد مخدرسنتی و صنعتی و...

البته این امر مهم را نیز نباید از نظر دور داشت که این موارد خواسته و مطالبات به حق مردم از نیروی انتظامی است تا از امنیت، آرامش و آسایش بیشتری در این مملکت اسلامی برخوردار باشندکه این نیروی خدوم نیز از هیچ کوششی در این راه فروگذار نکرده و با تمام توان و تجهیزات در این راستا گام بر می دارد.

از دیگر سو، سالیانی است که نیروی انتظامی سامانه هایی ایجاد کرده است که از آن طریق به صورت پیوسته و دائم دغدغه ها و درخواست های شهروندان کشور را پیرامون  موضوعات مربوط به نظم و امنیت عمومی جامعه رصد و دریافت می کند، افزون بر آن خود این نیرو نیز با بهره جستن از روش های علوم انتظامی و رفتاری ، به ویژه زمینه یابی ها و پیمایش های طولی و مقطعی، نظرات و خواسته های نمونه هایی از هموطنان را در خصوص مسائل مربوط به قلمرو ماموریتی خویش مورد سنجش و اندازه گیری قرار می دهد.

داده های حاصل از این دو نوع واکاوی مورد تجزیه و تحلیل (آنالیز) دقیق قرار می گیرد و بر آن اساس ، البته در چارچوب ماموریت های قانونی پلیس و با لحاظ کردن همه اقتضائات و الزامات و ملاحظات اجتماعی و زمانی و مکانی و ....، اولویت های فعالیتی هر یک از پلیس های نخصصی  در هر یک از استان ها  و یا کل کشور ، معین می گردد.

در یک ماه اخیر نمونه ای به حجم 6450 نفر از شهروندان چند کلانشهر با استفاده از یک مقیاس اندازه گیری پایا و روا پیرامون چند مسئله و موضوع اجتماعی، و نیز دغدغه های اجتماعی- امنیتی مورد سنجش قرار گرفت که در سطور زیر برخی از یافته های آن پژوهش گزارش آمده است:

1- دغدغه های اجتماعی – امنیتی اول تا پنجم شهروندان

نتایج پیمایش نشان داد که پنج کجروی و انحراف و جرم اجتماعی در صدر دغدغه های چند گانه شهروندان قرار دارد ؛ آن پنج کجروی اجتماعی به ترتیب اولویت عبارتند از :

- اراذل و اوباش

- سارقان به ویژه سارقان خرد

- معتادان ولگرد

- مفاسد اخلاقی به ویژه زنان خیابانی و مزاحمان نوامیس

- متکدیان متجاهر

2- در خواست برخورد فوری و قاطع : 82 درصد شهروندان مورد بخث در حد " خیلی زیاد" و " زیاد" خواهان برخورد پلیس با کجروی های اجتماعی ، به ویژه پنج مولفه پیش گفته ، هستند ؛ آنان معتقدند که برخورد با کجروی ها و هنجار شکنی های اجتماعی باید لا ینقطع استمرار یابد و به هیچ عذر و بهانه ای تعطیل نشود.

3- رضایت در برخورد پلیس : 88 درصد شهروندان کلان شهرهای کشور درصد خیلی زیاد و زیاد از عملکرد پلیس در قلمرو های اجتماعی ، بالاخص برخورد با اراذل و اوباش و سارقان و ... ، رضایت دارند ، آنان اذعان می کنند که اگر دیگر نهاد های متولی نظم و انضباط و امنیت اجتماعی همچون پلیس با هوشمندی و اقتدار گام فراسو نهند و در پدیده های ناهنجار اجتماعی به " موقع" و قاطع" مداخله نمایند، شمار زیادی از کجروی ها از میان بر می خیزند و از جرم و انحراف در جامعه فرو کاسته می شود.

4- استمرار طرح امنیت اجتماعی؛ 76 درصد شهروندان مورد بررسی خواستار استمرار طرح امنیت اجتماعی با " هوشمندی" و ملاحظات رفتاری" هستند. آنان بر این باورند که پلیس باید در اجرای ابعاد چند گانه طرح امنیت اجتماعی ،دو مولفه " اقتدار" و " مهربانی" را ملحوظ دارد؛ این بدان معناست که پلیس با افرادی همچون اراذل و اوباش، مزاحمین نوامیس و سارقان با قاطعیت و جدیت برخورد نماید و با کسانی که از سر غفلت یا همرنگی و الگوگیری و نظیر آن در پوشش و رفتار " غیر هنجارمند" عمل می کنند با عطوفت و مهربانی و خوش خلقی رفتار کند.

از مجموع یافته های پژوهش اخیر و تحلیل دغدغه های شهروندان چنین می توان نتیجه گرفت که برخورد "پیشگیرانه" و " مداخله هوشمندانه" در پدیده های مختلف کجروانه ضرورتی انکار ناپذیر است و هر نوع تعللی در آن موجب فرو کاسته شدن از تراز احساس امنیت مردم و ملکوک شدن سیمای اخلاقی و معنوی جامعه می شود.

از همین روی پلیس مداخله به موقع در پدیده های مخل امنیت عمومی را همچون همیشه به منزله یک ماموریت ذاتی می نگرد و یقین دارد که با از میان راندن انواع کجروی ها و هنجار شکنی های اجتماعی می تواند تراز امنیت اجتماعی شهروندان را فزونی بخشد و از آن طریق به آرامش و شادابی و شکوفایی آنان یاری رساند؛ به همین جهت ، پلیس در برخورد با پدیده های مختلف می کوشد تا دو ویژگی " اقتدار" و مهربانی" را در هم ادغام نماید و هیچ یک را فدای دیگری نسازد. »

همایش بین المللی علوم اجتماعی با محوریت انسان شناسی در بهمن ماه سال جاری برگزار می گردد.

برچسب ها: نخستین همایش بین المللی علوم اجتماعی، فاصله طبقاتی، جامعه شناختی، شناسایی چالش، افلاطون، جامعه شناسی، علوم اجتماعی، همایش علوم اجتماعی، کارل مارکس، برنامه ریزی، راهکار نوین، رفاه اجتماعی، سرمایه اجتماعی، جمعیت شناسی، نابرابری های اجتماعی، کار و شغل، ارتباطات، توریسم، انسان شناسی، تعاون، تامین اجتماعی، جامعه شناسی روستایی، همایش علوم اجتماعی،کنگره علوم اجتماعی، بررسی مسائل روز ایران، جامعه، جوامع، سیاست گذاری، برنامه ریزی، ارتباط، شناسایی چالش، نظریه


697
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
ثبت نام آنلاین

پوستر
حمایت معنوی

معرفی مجلات


مرکز همایش