عضویت در خبرنامه کنگره علوم اجتماعی


تماس با دبیرخانه

021-36621318

021-36621319

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

جامعه شناسی ارتباطات

28 شهریور 1395

یکی از محورهای کنگره بین المللی جامع علوم اجتماعی جامعه شناسی ارتباطات است. عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی فضای قالب رسانه‌ها را پرداختن به نقش سنتی زنان در جامعه دانست و گفت: رسانه‌ها باید تفکری که حوزه فعالیت زنان را محدود به چند حوزه مشخص مثل پرستاری و معلمی می‌کند، متحول کرده و نشان دهند که زنان می‌توانند نقش راننده تاکسی، خلبان، پزشک، استاد دانشگاه و... نیز داشته باشند.

امیر مسعود امیرمظاهری، جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا در خصوص نحوه بازنمایی هویت زنان در رسانه‌ها اظهار کرد: دو تصویر سنتی و نوین برای زنان وجود دارد و در حال حاضر رسانه‌های ما تمایل به بازنمایی تصویر زن و خانواده سنتی دارند و در عین حال می‌خواهند نیم نگاهی هم به نقش زنان در جامعه مدرن و مسئولیت‌های اجتماعی آن داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه فضای قالب در رسانه‌ها پرداختن به نقش سنتی زنان است، افزود: رسانه‌ها نقش موثری در فرهنگ سازی دارند و وظیفه دارند این گفتمان را جاری سازند که همان‌گونه که مردان می‌توانند در محیط‌های اجتماعی ایفای نقش کنند زنان هم می‌توانند ایفاگر نقش‌های اجتماعی خودشان باشند.

امیرمظاهری افزود: درست است در برخی از حوزه‌های فعالیت به دلیل ساختار اجتماعی جامعه ما، مردان حضور بیشتری در آن داشته‌اند اما با تغییراتی که در ساختار اجتماعی رخ داده شاهدیم که زنان در این عرصه‌ها نیز وارد شده‌اند بنابراین رسانه‌ها می‌توانند و باید تفکری که حوزه فعالیت زنان را محدود به چند حوزه مشخص مثل پرستاری و معلمی می‌کند، متحول کرده و نشان دهند که زنان می‌توانند نقش راننده تاکسی، خلبان، پزشک، استاد دانشگاه و... نیز داشته باشند.

این جامعه شناس گفت: با توجه به اینکه ساختار اجتماعی ما بیشتر از تجربه مردان در امور بهره گرفته لذا مسئولیت زنان در فعالیت‌های اجتماعی بیشتر است چرا که اگر مردی اشتباهی کند یا ضعف و کاستی در انجام فعالیتش داشته باشد کمتر بازتاب علنی پیدا می‌کند ولی اگر زنی دچار این کاستی‌ها شود به دلیل ساختار جامعه و نگرش های موجود، بازتاب آن گسترده است.

وی تاکید کرد: در دو حوزه باید اقدامات اساسی صورت گیرد. یکی توانمندسازی زنان و افزایش مهارت، دانش و اگاهی و همچنین تجربه آنها از طریق آموزش و مسئولیت پذیری اجتماعی است که رسانه‌ها هم می‌توانند این توانمندسازی را در معرض عموم قرار دهند. علاقه مندان جهت مطالعه اهداف همایش علوم اجتماعی کلیک کنند.

 

برچسب ها: نخستین همایش بین المللی علوم اجتماعی، فاصله طبقاتی، جامعه شناختی، شناسایی چالش، افلاطون، جامعه شناسی، علوم اجتماعی، همایش علوم اجتماعی، کارل مارکس، برنامه ریزی، راهکار نوین، رفاه اجتماعی، سرمایه اجتماعی، جمعیت شناسی، جامعه شناسی سلامت، جامعه شناسی ارتباطات، جامعه شناسی جنگ، روش شناسی علوم انسانی، مردم، جامعه، اجتماع، فراخوان مقاله علوم اجتماعی، فراخوان مقاله های علوم اجتماعی، فراخوان مقالات علوم اجتماعی


954
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
ثبت نام آنلاین

پوستر
حمایت معنوی

معرفی مجلات


مرکز همایش