عضویت در خبرنامه کنگره علوم اجتماعی


تماس با دبیرخانه

02133699094 

09193519331

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

راه اندازی مرکز حمایتی آموزشی برای کودکان کار و خیابان و آبنبات فروش

7 بهمن 1396

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر واکنش بهزیستی در زمینه دستگیری چندی پیش کودکان آبنبات فروش در بروجرد، گفت: این قضیه در شورای عالی استانداری نیز مطرح و مقرر شده است تا مرکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده برای توانمندسازی و ساماندهی کودکان کار و خیابان و خانواده شان در این شهر راه اندازی شود.

فریبا درخشان نیا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به محض اینکه از این قضیه مطلع شدیم، هماهنگی لازم با اداره کل بهزیستی استان لرستان در راستای پیگیری و مکاتبات لازم با شهرداری بروجرد انجام و گزارشات مربوطه اخذ شد.
وی با اشاره به وجود 48 مرکز حمایتی آموزش توانمندی و ساماندهی کودکان کار و خیابان در سراسر کشور، گفت: مقرر شده تا مراکز آموزش کودک و خانواده در سراسر کشور توسعه یابد چراکه طبق بررسی های انجام شده 90 درصد کودکان کار و خیابان دارای خانواده هستند.
به گفته وی، تعداد مراکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده در سال 95، 22 مرکز بوده که در سال 96 به 48 مرکز افزایش یافته است.

**به روز رسانی آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان
مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در تشریح اقدامات انجام شده از سوی بهزیستی برای کودکان کار و خیابان در سال 96 گفت: آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان مصوب سال 84 هیات وزیران از سوی سازمان بهزیستی بروز رسانی و پیش نویس آن برای وزارت رفاه ارسال شده و بعد از بررسی های لازم برای تصویب به هیات وزیران خواهد رفت.
درخشان نیا خاطرنشان کرد: در آیین نامه به روز شده ، نقش تشکل های مردم نهاد پررنگ تر دیده شده است.
مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: همچنین ابعاد حمایت های روانی و اجتماعی برای کودکان کار و خیابان در نظر گرفته شده است.

**طرح همبستگی خلاق برای کودکان کار و خیابان
مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: جلسات مستمری از مردادماه امسال با نمایندگان سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه کودکان کار و خیابان در قالب طرح همبستگی خلاق برگزار شده که همچنان نیز ادامه دارد.
درخشان نیا خاطرنشان کرد: پروژه همبستگی خلاق برای توانمندتر کردن موسسات فعال در حوزه کودکان کار و خیابان، برنامه ریزی شده تا توانمندسازی خانواده های این کودکان و ساماندهی این مسأله اجتماعی بهتر از قبل انجام شود.
وی یادآور شد: این طرح تا پایان امسال در منطقه 15 تهران، عملیاتی خواهد شد. منطقه 15 تهران برمبنای شاخص هایی با مشاوره 20 تشکل مردم نهاد برای اجرای این طرح ، انتخاب شده است.
وی تصریح کرد: این طرح با توجه به محدودیت زمانی، کوتاه مدت بوده و در آن به تحقق برخی از شاخص های سلامت اجتماعی مانند اشتغال پدر خانواده و نشاط و اوقات فراغت کودک کار و خیابان توجه می شود.

**تلاش برای کاهش ساعات کار کودکان کار و خیابان
مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: یکی از اهداف مراکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده ، حمایت های روانی اجتماعی از کودکان کار و خیابان و توانمندسازی خانواده و کودک است .همچنین کاهش ساعات کار کودکان از اهداف مورد توجه است.
درخشان نیا افزود: فراهم آوردن زمینه تحصیل ، طی کردن مسیر رشد و تکامل شخصیت، توجه به اوقات فراغت این کودکان و تأمین نشاط آنها از اهداف مراکز حمایتی و آموزشی کودک و خانواده است چراکه این کودکان در حقیقت دوران کودکی مناسبی را تجربه نمی کنند.
وی اضافه کرد: همچنین در بسته های حمایتی و سیاستی خود برای کودکان کار و خیابان ، بازنگری اساسی داشته ایم.
وی ، برگزاری کمپین رسانه ای و تولید کلیپ های انیمیشن با هدف ارتقای آگاهی جامعه درباره کودکان کار و خیابان را از دیگر اقدامات سازمان بهزیستی کشور برای این کودکان عنوان کرد و گفت: می خواهیم کرامت کودکان کار و خیابان نیز حفظ شود.

irna


352
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
ثبت نام آنلاین

پوستر
حمایت معنوی

معرفی مجلات


مرکز همایش